Borsa İstanbul, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ni başlattı.

15 şirketin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin hesaplanmaya başlaması dolayısıyla Borsa İstanbul’da özel bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) CEO’su Peter Webster, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz endekste yer alan şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, endeksteki şirketlerin BIST 30 içerisinden seçildiğini belirterek sözlerine başladı. Endeksin, şirketin hem finansal performanslarını, hem de çevre, sosyal konular ve kurumsal yönetim alanındaki performanslarını ortaya koyan bir “benchmark” teşkil ettiğini ifade eden Turhan, “ Endeks, yatırımcıların sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini geliştiren şirketleri rahatlıkla ayırt edip bu şirketlere yatırım yapmalarını sağlayacak çok önemli bir araç olacak” dedi.

Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) CEO’su Peter Webster da BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Türk şirketlerini ve yatırımcılarını; çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim etkenlerinin uzun vadede sürdürülebilir refah yaratma açısından değerini dikkatle değerlendirmeye teşvik edeceğini dile getirdi. Webster, “Bu Endeks aynı zamanda, dünyanın birçok borsasının sürdürülebilirliğini ve şeffaflığını artırmak için modeller aradığı bir dönemde küresel yatırımcılara, bu soruları araştırma ciddiyetine de işaret ediyor. Endeksi oluşturma sürecinde bu konular, incelenen bazı şirketlerin gündeminde ilk sıralarda yer almaya başladı bile” diyerek konunun farklı bir boyutuna da dikkat çekti.

Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi birikimi ve uygulamaların artırılması amacıyla hesaplamaya kararlanan Sürdürülebilirlik Endeksi, şirketlerin kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını yerel ve küresel anlamda karşılaştırma imkânı da verecek.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Akbank, Arçelik, Aselsan, Garanti Bankası, Koç Holding, Migros, Petkim, Sabancı Holding, TAV Havalimanları, Tofaş Otomotiv Fabrikaları, Turkcell, Tüpraş, Türk Telekom, Vakıflar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası yer alıyor.